Falowniki fotowoltaiczne są nazywane inaczej inwerterami. Są to niezbędne elementy każdej fotowoltaicznej instalacji. Jego zadaniem głównym jest zamiana stałego prądu, który wytwarzany jest w panelach fotowoltaicznych na zmienny prąd, a więc taki, który mamy w zasadzie w każdym domowym elektrycznym gniazdku. Czym dokładnie są falowniki oraz jak działają? Sprawdźmy to.
Nawet jeśli dysponowalibyśmy sporą oraz idealnie wyeksponowaną przestrzenią na światło słoneczne wypełnioną panelami, to i tak przez nie wyprodukowany prąd nie mógłby być przez nas używany bez inwertera. Panele wyłapują energię, która wpłynie w fotonach emitowanych z naszej gwiazdy najbliższej, która już w ich obrębie funkcjonuje jako coś na kształt prądu nieregularnego, albowiem już na samym poziomie ogniw jest wytwarzany ruch elektronów. Jednak to inwerter ten ruch porządkuje, przekształca, a następnie kwalifikuje jako pasujący do naszej elektrycznej instalacji. Tenże niezbędny element, który inaczej jest nazywany falownikiem https://bt-sklep.pl/4-falowniki , zamienia stały prąd wytworzony w panelach w zmienny prąd.
A jak zbudowany jest inwerter? Musimy zaznaczyć, że dotychczasowo na absolutnie każdą instalację pojedynczą przypadał jeden, bardzo duży inwerter. Dzisiaj, w systemach najbardziej zaawansowanych stosuje się mikroinwertery, które wpina się pod panelami. To jak najbardziej zwiększa wydajność całej elektrowni przydomowej. Konstrukcja większych inwerterów jednak jest niezmiernie podobna do ich odpowiednich mniejszych. Jak widać może się to wydawać skomplikowane, ale po zapoznaniu się z powyższym wcale takie nie jest.
Na pewno spotykając się z przedstawicielem firmy z panelami fotowoltaicznymi wszystko zostanie nam jeszcze raz opisane. Jest to bardzo ważne, aby wszystko zrozumieć. Nie bójmy także na spotkaniu zadawać pytań. Im więcej pytań zadamy, tym lepiej. Dzięki temu wszystko już będzie absolutnie klarowne oraz jasne. Niczego na powyższym obrazku nie będzie brakowało. Zdajemy sobie z tego doskonale sprawę.