Coraz powszechniejsze stają się w pełni zautomatyzowane instalacje fotowoltaiczne. Obecnie na świecie działa ponad 5 milionów fotowoltaiek. Są używane w każdym większym gospodarstwie domowym, na dachach budynków, na dużych farmach fotowoltaicznych, a także na odległych wioskach. Branża fotowoltaiczna przechodzi obecnie istotne zmiany. Panele słoneczne to rodzaj odnawialnego źródła energii, które można wykorzystać do produkcji energii elektrycznej, ciepła i światła. Są narzędziem dla środowiska, a także do oszczędzania pieniędzy.
Fotowoltaika to nic innego niż zespół ogniwa fotowoltaicznych wykonanych z różnych substancji chemicznych i materiałów. Najbardziej widocznym z nich są kryształy krzemu, które są półprzewodnikiem. Składają się one z bardzo czystych atomów krzemu. W trakcie instalacji wykorzystywana jest konstrukcja wspierająca zapewniająca mocowanie w odpowiednim miejscu – najczęściej na dachu.
Rozwiązanie tego typu może być stosowane zarówno w zastosowaniach mieszkaniowych, jak i komercyjnych.
W panelu słonecznym znajdują się trzy różne rodzaje części: warstwa górna, warstwa środkowa i warstwa podstawowa. Warstwa wierzchnia składa się z dwóch warstw dwutlenku krzemu i jednej warstwy szkła. Warstwa środkowa to aluminium. która stanowi ramkę i zabezpieczenie konstrukcji. Całość dopełniana jest przez puszkę przyłączeniową.
Dzięki fotowoltaice możemy zmniejszyć nasz ślad węglowy. Możemy również zminimalizować koszty rachunków za prąd. J Trzeba pamiętać, że to bardzo skomplikowane maszyny – wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych, przez co nie są tak wydajne jak konwencjonalne źródła energii.