Ludzka świadomość na temat ochrony naszej planety na przestrzeni ostatnich lat zwiększyła się wyraźnie. Dawne metody pozyskiwania energii elektrycznej ustępują nowym ekologicznym źródłom. Okazało się bowiem, że ludzkość nie musi nieodwracalnie eksploatować Ziemi. Przykładem i symbolem ekologicznego źródła energii są tzw. panele słoneczne.
Spis treści
Jak działa fotowoltaika?
Na naszą planetę nieustannie dociera światło słoneczne składające się z fotonów. To właśnie fotony wykorzystywane są w zjawisku fotowoltaicznym (rodzaj zjawiska fotoelektrycznego wewnętrznego). Foton, czyli cząstka elementarna światła słonecznego, wybija z atomu pierwiastka tworzącego ogniwo elektron, czego konsekwencją jest powstanie różnicy potencjałów, czyli napięcia elektrycznego. Do budowy ogniwa słonecznego wykorzystuje się takie pierwiastki jak krzem, german czy selen.
Panele słoneczne generują prąd stały. Ten rodzaj prądu jest następnie zmieniany na prąd zmienny (przemienny) za pomocą tzw. falownika. Awaria tego elementu wiąże się z dużymi kosztami naprawy, jednak jego wytrzymałość jest coraz większa w nowych modelach paneli.
Rodzaje paneli słonecznych
Obecnie na rynku dominują dwa rodzaje ogniw słonecznych. Pierwszym z nich są ogniwa monokrystaliczne, które cechują się wysoką wydajnością oraz długim czasem eksploatacji. Te korzystne cechy sprawiają jednak, że są one najdroższym w produkcji rodzajem paneli słonecznych. Rozpoznać je można po intensywnym czarnym kolorze.
Drugim rodzajem ogniw słonecznych stosowanych powszechnie są ogniwa polikrystaliczne. Są one znacznie tańsze w produkcji. Wiąże się to jednak z mniejszą efektywnością i wytrzymałością. Mają one charakterystyczny niebieski kolor.
Panele słoneczne to doskonałe źródło energii. Warto je wykorzystywać w ekologicznych elektrowniach słonecznych (tzw. farmach), ale także jako domowa instalacja. Instalacja fotowoltaiczna to jednorazowy koszt, który z czasem będzie się zwracał, a świadomość z działania przyjaznemu środowisku jest bezcenna.