Jaką karmę wybrać dla papug?

Mając papugę musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby poprawnie się odżywiała. Która karma dla papug jest pełnowartościowa? Tak naprawdę w domowych warunkach papugi się karmi najczęściej karmą gotową. Karma dla papug jest mieszanką przeróżnych ziaren. Sklepy zoologiczne oferują nam niezmiernie duży wybór mieszanek dla papug. Są one odpowiednio zróżnicowane oraz dedykowane dla konkretnych gatunków. Pokarm dla naszego pierzastego pupila możemy dobrać także pod względem jego wielkości. Zatem rozróżnia się karmy dla papug mały, średnich oraz także dużych. Tenże podział opiera się bezpośrednio na podobieństwie gatunków, na przykład spore papug, jak ary czy też kakadu mają niezmiernie podobne żywieniowe potrzeby i możemy je karmić w sposób bardzo podobny.

Producenci pokarmów dla papug również oferują mieszanki, które są przygotowane z myślą o ptakach, które pochodzą z takiego samego zakątka glob, na przykład mamy na myśli papugi australijskie. Takowa mieszanka zawiera składniki, które są zbliżone do tych, które papuga zjadłaby żyjąc na wolności.

Mieszanka o dobrej jakości składać się powinna z przeróżnych gatunków prosa, głównie senegalskiego i japońskiego, kanaru i owsa. Nie należy przesadzać z samą zawartością nasion oleistych roślin, jak perilla czy też len, które z uwagi na sporą ilość tłuszczu wywołują bardzo często otyłość. Także słonecznik może być naprawdę szkodliwy. Z uwagi na sporą kaloryczność podawać go należy jedynie od czasu do czasu. Dla małych papużek ziarna słonecznika mogą się okazać nieco za twarde. Warto to także wziąć pod uwagę. Z czasem jednak z karmieniem nie będziemy mieć kłopotu.