Usuwanie kamienia nazębnego u kota

Usuwanie kamienia nazębnego u kota – przyczyny i efekty

Koty są jednymi z najczęściej hodowanych zwierząt domowych. Niestety, właściciele kotów często zapominają o ważnym aspekcie pielęgnacji tych zwierząt – oczyszczaniu zębów z kamienia nazębnego. Kamień nazębny u kota, tak samo jak u ludzi, jest skażeniem przyczyniającym się do szeregu chorób. Oto przyczyny powstawania kamienia nazębnego u kotów oraz skutki jego braku usuwania:

Kamień nazębny u kotów powstaje w wyniku braku higieny jamy ustnej, co przyczynia się do osadzania się na zębach bakterii i jednocześnie do powstawania płytki nazębnej. Wraz z upływem czasu płytki nazębnej zaczynają twardnieć, tworząc kamień. Niestety, problem kamienia nazębnego nie dotyczy tylko estetyki jamy ustnej kota, lecz wpływa na cały organizm. Jeśli zostanie zignorowany, może prowadzić do powstania zapalenia dziąseł, chorób zębów i ich przedwczesnego wypadania. Co ważne, kamień nazębny u kota może przyczynić się do powstania chorób serca, nerek i wątroby.

Usuwanie kamienia nazębnego u kota – sposoby

Właściciele kotów powinni być świadomi, że nieusunięta płyta nazębna i kamień nazębny stanowią poważne ryzyko dla zdrowia zwierzaka. Usuwanie kamienia nazębnego u kota Warszawa jest konieczne i należy zacząć od systematycznego czyszczenia zębów zwierzaka. Warto jednak pamiętać, że samo usuwanie kamienia z zębów kota nie rozwiązuje problemu. Jeśli kota dotyka problem kamienia, należy się udać do weterynarza, który na podstawie badania dentystycznego zdecyduje, w jaki sposób dalej postępować. Należy jednak mieć świadomość, że najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka, czyli systematyczne (codzienne) czyszczenie zębów u swojego pupila. Istnieją na rynku specjalne pasty do zębów dla kotów, które nie zawierają fluoru ani innych szkodliwych składników.

Usuwanie kamienia nazębnego u kota – metody

Istnieją dwa podstawowe sposoby usuwania kamienia nazębnego u kota – mechaniczny oraz ultradźwiękowy. Pierwszy sposób polega na delikatnym wskrzeszaniu płytki nazębnej za pomocą specjalnych narzędzi, a następnie usunięciu jej. Narzędzia terobocze mają specjalny kształt, który umożliwia dokładne i bezpieczne usunięcie kamienia. Używa się ich pod znieczuleniem, co jest niezbędne, by zwierzak nie odczuł bólu. Drugą metodą jest ultradźwiękowe usuwanie kamienia. Urządzenie ultradźwiękowe wysyła do jamy ustnej specjalne fale wibracyjne, które rozsadzają kamień nazębny na mniejsze części, które następnie usuwane są przez specjalistę. Ta metoda jest bezpieczna dla kota, ale trwa dłużej niż usuwanie mechaniczne, więc też jest bardziej kosztowna.