BIM to podejście, które zostało zaadaptowane na grunt architektury niemalże zaraz po tym, jak zaczęło być popularnym trendem w budownictwie. Możliwość swobodnego przepływu informacji o projekcie pomiędzy wszystkimi uczestnikami, ułatwiony sposób na gromadzenie dokumentacji, wprowadzanie zmian w projekcie w czasie rzeczywistym – to tylko niektóre zalety, które mają wpływ na częsty wybór podejścia opartego na BIM przez użytkowników.
BIM jest idealnym rozwiązaniem zawsze wtedy gdy w grę wchodzi sprawna komunikacja. Rozwiązanie to znacznie usprawnia proces pracy przy projekcie, a także w znacznym stopniu wpływa na poprawę jakości komunikacji, Podczas gdy w jednostkowym podejściu do projektu model 3D jest jego końcowym efektem, technologia BIM wykorzystuje go dopiero jako bazę do opracowania spójnej koncepcji. BIM pozwala na pracę nad projektem wszystkich osób, które są w niego zaangażowane w czasie rzeczywistym, z możliwością zapisywania zmian.
Usprawnienie pracy to tylko jedna z zalet płynąca z tego rozwiązania, BIM doskonale sprawdza się też jako miejsce do przechowywania obszernej dokumentacji związanej z projektem, która do tej pory musiała zajmować ogromne powierzchnie w dodatkowo płatnych archiwach. Do pełnego wykorzystania potencjału, jakie niesie ze sobą zastosowanie BIM w architekturze konieczne jest wybranie odpowiedniego oprogramowania.
Jakie będą kryteria wyboru odpowiedniego programu dla architektury, w którym możliwe będzie wykorzystanie technologii BIM?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, aby narzędzie było intuicyjne w obsłudze, a jego funkcje w pełni odpowiadały potrzebom wynikającym z charakteru prowadzonych projektów. Jednym z programów, który zyskuje coraz większa popularność wśród specjalistów w dziedzinie architektury jest ARCHLine.XP. Program ten jest wysoce wyspecjalizowanym narzędziem do projektowania BIM, posiada także funkcje projektowania wnętrz.