Niepokojące stukanie w aucie? Sprawdź zawieszenie

Zawieszenie w samochodzie – objawy stukania:

Większość użytkowników aut spotkała albo spotka w przyszłości niepokojąca sytuacja na drodze – mianowicie odgłosy stukania dochodzące z bliżej nieokreślonego miejsca, gdzieś pod autem. Zazwyczaj wtedy zastanawiamy się co wywołuje ten dźwięk. Równie często z terminem “stukania w zawieszeniu” spotykamy się podczas przeglądania ogłoszeń osób sprzedających auto: „Nic nie puka, nic nie stuka” Zapewne każdy mechanik samochodowy po takim stwierdzeniu wie o czym mowa, jednak dla przeciętnego Kowalskiego temat nadal pozostaje tak zwaną czarną magią.

Co najczęściej stuka w aucie?

Może się zdarzyć, że niepokojące odgłosy stukania w aucie nie mają nic wspólnego z zawieszeniem. Jednak zazwyczaj to właśnie zawieszenie w samochodzie ponosi winę za objawy stukania. Eksploatacja auta na polskich drogach słynących z niezbyt dobrej nawierzchni powoduje, iż najczęściej dochodzi do zużycia części w przednim zawieszeniu, natomiast najszybciej zużywającymi się elementami które powodują najczęstsze usterki są:

  • Sworznie i tuleje wahacza
  • Łącznik, tulejki i gumy stabilizatora
  • Końcówki drążka kierowniczego

Oprócz wyżej wymienionych przyczyn objawy stukania mogą powodować zużyte sprężyny, łożyska kół lub zużyte części kolumny McPhersona.

Co zrobić kiedy słyszysz stuki:

Niektórzy spośród doświadczonych kierowców z dobrym słuchem potrafią wstępnie ocenić usterkę lub przynajmniej określić przybliżone źródło hałasu. Niemniej jednak przy objawach stukania zawieszenia w samochodzie, niezbędna będzie wizyta u mechanika, celem przeprowadzenia profesjonalnej i kompleksowej diagnostyki oraz naprawy. Cena takiej usługi jest dość rozpięta w zależności od ilości i kosztu potrzebnych części, a także trudności wykonania naprawy. Warto jednak od razu nareperować auto, pamiętając, iż jazda ze zużytym zawieszeniem zmniejsza nasze bezpieczeństwo, powodując przy tym usterki kolejnych jego elementów. https://auto-szrot-kasacja-pojazdow.pl/